Forum Krawiectwa Taktycznego - ORKAN Tactical

Oporządzenie / Umundurowanie / Krawiectwo Taktyczne
Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:40 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 7:59 am 
Offline
Jestem tu od niedawna

Dołączył(a): Pn cze 10, 2013 5:05 pm
Posty: 9
Siema, to niestety znowu ja, sorry że 3 temat pod rząd, ale jestem bardzo ciekawy. Jakie macie techniki przyszywania pallsów/molly? Rysujecie sobie to na cordurze i potem przyszywacie taśmy czy macie jakieś bardziej zaawansowane techniki? Jak składacie na końcu taśmę na pół, żeby było równo, jakoś żelazkiem czy po prostu zginacie i przyszywacie (chodzi mi o moment np. na plecach kamizelki, że trzeba zrobić zakładki na taśmie na końcach).
Z góry dzięki za odpowiedź :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 9:43 am 
Offline
ORKAN Tactical
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 13, 2004 11:21 am
Posty: 1004
Lokalizacja: Warszawa
Ja zaznaczam sobie punktowo długopisem miejsca rozpoczęcia szwów (zaznaczenie w formie T) w taki sposób by całość była później zakryta przez taśmę. Następnie znikającą kredą robię linie poziome (przyłożenia taśmy) i pionowe (wszycia rygli). Niektórzy zamiast kresek pionowych na materiale robią zaznaczenia rygli bezpośrednio na taśmie. Końcówki taśmy podwijamy ręcznie i ryglujemy. Niektórzy (np. NFM) nie podwijają tylko końcówki ścinają na gorąco. To kwestia estetyki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 10:39 am 
Offline
Moderator

Dołączył(a): Pt gru 10, 2004 7:41 am
Posty: 925
Lokalizacja: KK
Ja zaznaczam tylko na materiale. Robię pierwszą poziomą linię a następnie wszystkie pionowe. Naszywam pierwszą taśmę. Następne naszywam używając kawałka taśmy jako dystansu. Przy maszynie bez kroczącej stopki ma to taką zaletę, że stopka jest wypoziomowana, gdyż spoczywa zarówno na nowej taśmie jak i na dystansie. Dzięki temu zjawisko spychania taśmy jest marginalne. Zawsze zaczynam przez ręczne wbicie igły w taśmę i szew do tyłu, tak na 1/3 szerokości taśmy. Tak na prawdę to szyję do przodu, po prostu obracam zawsze projekt, chyba, że jest bardzo duży i ciężki.
Dodatkowo na dystansie mam markerem zrobioną linię, którą przykładam do poprzedniego szwu. Szew, linia na dystansie i linia mydłem na materiale dają równe odległości.

Kluczem do równego założenia jest podwinięcie odpowiednio dużej ilości taśmy. Rzecz w tym by pod stopką było równo. Czyli minimum 15 mm, zależy od grubości i sztywności taśmy. Trzeba pamiętać, że samo zawinięcie zabiera sporo długości. Zagniatamy ręcznie i szyjemy tak, by szczyt jednego z ramion stopki przesuwał się po założonej krawędzi, czyli nie za blisko (na grubszych taśmach łatwo połamać igłę więc warto szyć nawet i o całe ramię stopki od krawędzi - ogólnie polecam pomierzyć swoją stopkę suwmiarką :) ). Warto sobie na szczytach ramion zrobić markerem kreski lub kropki. Drugi trik to komórkę na której robimy zakładkę zrobić nieco luźniejszą. Nie przez jej poszerzenie, ale zostawienie sobie kilku milimetrów (2-3) nadmiaru taśmy, dzięki czemu można swobodnie umiejscowić krawędź tam, gdzie chcemy. Zakładaniu taśmy sprzyja jeszcze jeden nawyk, szczególnie przy dużych ilościach komórek na jednej taśmie. Nie tnę taśm dokładnie na wymiar. Z reguły dodaję jakieś 10-15%. Obcięte resztki zachowuję na podkładki pod oczka i napy, a z dłuższych robię chwyty lub opisane dystansy.

Przy bardzo dużych ilościach przeszyć używam kleju na gorąco, technika która też jest dobra na początek. Mam pistolet z małą dyszą. Rysuję wszystko jak wyżej. Używając swojego dystansu kleję każde przeszycie używając minimalnej ilości kleju (pistolet musi być dobrze rozgrzany! , inaczej robię się takie kulki kleju pod taśmą). Po nałożeniu kropeczki kleju przykładamy taśmę. Są 2-3 sekundy na poprawkę. Po 30 sekundach jest gotowe do przeszycia. Jeśli schrzanimy klej z większości cordur schodzi całym płatkiem bez śladu. Nie schodzi za to łatwo z taśm ale to od spodu :) Kleju można też użyć przy zakładaniu taśmy. Igła będzie wyciągała takie włoski z kleju. Nie warto się przejmować, kilka potarć o spodnie i nie ma. Po jakimś czasie klej się wykruszy. Technika nie ma wpływu na wytrzymałość szwu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron
[ Przewiń do góry | ORKAN Tactical | Forum | Sklep Internetowy ]

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL