Forum Krawiectwa Taktycznego - ORKAN Tactical

Oporządzenie / Umundurowanie / Krawiectwo Taktyczne
Teraz jest Pt kwi 26, 2024 10:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So cze 16, 2012 2:16 pm 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): Cz maja 10, 2012 8:30 pm
Posty: 14
Posiadam klasycznego Łucznika z takim oto napinaczem http://www.serwismaszyn.republika.pl/napinacz.html
Ostatnio przez przypadek go wyciągnąłem z maszyny, ale już to naprawiłem. Problem z tym, że nie wiem jak powinna ta sprężynka chodzić. Mianowicie jest w maksymalnym górnym położeniu i można ją jedynie naciskać w dół. Jak szyję to nić tylko wygina tą sprężynkę na siłę. Wydaje mi się że działa to nie tak jak powinno.

A kolejny problem natomiast z nicią. Szyję nićmi "Rodos" o grubości 210D/3 ( podobno to 70 normalne ) i używam igły 90, ostatnio też 100. I nie mogę wyregulować szwu tak żeby nie byłe widać kawałka nici górnej na dole i dolnej na górze. Szew mocny. Widoczny jest tylko taki maleńki kawałek naprzeciwnej nici. Przy każdej próbie regulacji naciągu to zaczyna się szew psuć ( albo pętelki u góry, albo u dołu). Przy niciach 120 marki Ariadna nie było takiego problemu. Więc to normalne przy takiej grubości nici?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 16, 2012 3:12 pm 
Offline
Moderator

Dołączył(a): Pt gru 10, 2004 7:41 am
Posty: 925
Lokalizacja: KK
Coś sknociłeś. Sprężynka powinna działać tak, by trzymać nitkę napiętą aż do momentu wbicia się igły w materiał. Gdy igła jest w maksymalnym dolnym położeniu (a ząb chwytacza ma złapać pętelkę nici górnej) sprężynka powinna być w pozycji wyjściowej i nie dawać żadnego napięcia na nitkę. Zsynchronizuj.
Pytanie. Jaki materiał szyjesz? Czasem zrobisz igłą tak wielkie dziurska, że gdy materiał cienki widać splot. Zakładam jednak, że to nie tiul ;) więc nie ma opcji by splot nici był widoczny z obu stron. Jeśli nie czujesz guzka pod palcem, gdy przejedziesz po szwie, to to tylko omamy wzrokowe. Węzełek jest wyraźnie wyczuwalny palce.

Dobór igły do grubości nici powinieneś wziąć ze strony producenta. Weź jednak pod uwagę, że przy grubszym szyciu igłą musi zrobić większy otwór by nitkę przeciągnąć. Z zasady trzymałbym się górnych wartości podanych przez producenta. Z drugiej strony warto pamiętać, że gruba igła w delikatnym materiale zrobi wielkie dziury (ortalion) i czasem warto zmienić igłę na cieńszą. Ideałem było by również zmienić nić :) Oczywiście zszywając różne materiały raczej kierujemy się w stronę ustawień na grubszy.

Regulacja naciągu.
1. Wyczyść maszynę.
2. Wyreguluj naciąg dolnej nici. Zwróć uwagę czy nić na szpulkę jest dobrze nawinięta (dość ciasno i równo). Po włożeniu szpulki w bębenek (wszystko jedno w którą stronę, byle zawsze tak samo) nić nie powinna się rozwijać pod ciężarem bębenka jednak po lekkim potrząśnięciu bębenek powinien się lekko obniżyć. I już więcej napięcia nici dolnej nie tykaj.
3. Podkładamy zestaw który będziemy szyli (regulacji naciągu powinniśmy dokonywać za każdym razem gdy zmienia się grubość warstwy, nawet jeśli to jeden szew ciągły). Górny naciąg na maks lub 3/4. Kilka szwów, test palcem, poluzuj, kilka szwów, test palcem, kilka szwów, test palcem. Gdy zniknęły węzełki drugi etap: zwroty o 90 stopni. 2-3 szwy, zwrot, 2-3 szwy, zwrot. Jeśli górna nitka wyciągnęła dolną luzujesz. I tak do uzyskania idealnego napięcia.

Ogólna zasada: im grubszy materiał/warstwa tym większy naciąg nici górnej. Potrzebuje ona więcej mocy by wciągnąć nić dolną między warstwy.

Długość szwu. Im grubszy materiał tym dłuższy szew. Cordura 1000D, 700D i taśmy 4-5mm, Cordura 500D 3-4mm, ortalion 3mm.

Docisk stopki: zasada teoretyczna grube materiały - większy, cienkie - mniejszy. Jednak najczęściej jest to podyktowane obawą o uszkodzenie materiału przez ząbki. W naszym wypadku łatwo przesadzić, gdyż grube materiały/warstwy same z siebie dają spore napięcie na stopce. Regulacja docisku to również zabieg dość częsty. Osobiście szyję na niskich dociskach, bo w wypadku kroczącej igły nierówne przesunięcie ząbków względem igły równa się jej uszkodzenie. Zwiększam docisk jeśli widzę, że cofająca się igła blokując się w materiale podnosi stopkę.


Kombinuj. Mam nadzieję, że pomogłem.

PS. niedługo napisze posta z wymaganiami dotyczącymi pytań technicznych. Tu jest mnóstwo zmiennych i bez pełnego opisu można zgadywac.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 16, 2012 4:25 pm 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): Cz maja 10, 2012 8:30 pm
Posty: 14
Póki co idę do strefy kibica. Jutro jak będę w stanie to popróbuję. Chociaż nie mam pojęcia jak dobrze włożyć tą sprężynke... A jak nie dam rady to gość od, którego kupiłem maszynę obiecał za darmo regulację i drobne naprawy.

No i dzięki Wuki za szybką odpowiedz

EDIT:
O kur** udało się! :D Naprężacz nici działa. Ale ściegiem pobawię się jutro :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 17, 2012 5:51 pm 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): Cz maja 10, 2012 8:30 pm
Posty: 14
Ścieg też ustawiony. Chociaż na kacu ciężko to się robi :D Zwiększyłem naprężenie dolnej nici i górnej przez co nici w szwie są mocniej wiązane i problem zniknął.

Problem rozwiązany. Można zamykać.

PS:
Szycie z syndromem dnia wczorajszego to zły pomysł :D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron
[ Przewiń do góry | ORKAN Tactical | Forum | Sklep Internetowy ]

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL