Forum Krawiectwa Taktycznego - ORKAN Tactical

Oporządzenie / Umundurowanie / Krawiectwo Taktyczne
Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:44 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Test IRR
PostNapisane: Pn cze 07, 2010 5:51 am 
Offline
Użytkownik+

Dołączył(a): Pt lip 28, 2006 9:18 am
Posty: 335
Dzięki uprzejmości mojego kumpla udało się przeprowadzić mały test IRR.
Okazało się, że bez specyfikacji IRR (lub tez przy braku informacji o tym) w podczerwieni NIE SWIECA:
-taśmy techband (pochłaniaja IR i są czarne)
-taśmy poliamidowe IRR(kolor świeżej zieleni)
-poliester pantera wz 93 od R2d2 (zachowuje wzór kamuflażu dla czarnego koloru, reszta zielona)
-cordury różnej maści (DPM, WZ.93, tricolor-oryginalny 3color usa nie ma IRR)
-platiki ITW Nexus w kolorze czarnym bez GT, Dkal)
-rzep amar

W IR SWIECi:
-tasmy poliamidowe bez IR
-siatka gedeonu!!!
-zwykły poliester wz.93 (jednolity kolor)

Warto tez dodac ze bawełna i niektore "kosmate" tkaniny/dzianiny pochłaniaja IR przez co w NV sa czarne.

"test" przeprowadzono na NV I gen. firmy yukon


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 07, 2010 7:46 am 
Offline
ORKAN Tactical
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 13, 2004 11:21 am
Posty: 1004
Lokalizacja: Warszawa
Kwestia IRR to trochę bardziej skomplikowana materia, IRR jest określana dla konkretnych pasm bliskiej podczerwieni. Jeśli coś jest zielone, a w noktowizji staje się czarne to nie jest IRR. Sprawdzałeś na noktowizji aktywnej czy pasywnej?

Gedeon robi siatki z wykończeniem IRR na specjalne zamówienie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 07, 2010 10:24 am 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): So mar 20, 2010 8:43 pm
Posty: 21
Yukon 1Gen to noktowizory aktywne.

Przy okazji tematu to 3 słowa dorzuca. Też kiedyś przeprowadzałem podobny test ale z porównaniem sobie starego sprzętu kontraktowego US (typu BDU,LBVki, elemty ALICE, itp.) Oraz starocie Chińskie w postaci pasów, mundurów Mil-Teca, ładownic, itp.). Wynik był 1:0 dla Chińszczyzny :roll: . Przy czym przy WWCh nie określiłbym kolorystyki ich jako czarnej. Po prostu się nie świeciły.


Ostatnio edytowano Pn cze 07, 2010 10:28 am przez maciejs, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 07, 2010 10:27 am 
Offline
ORKAN Tactical
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 13, 2004 11:21 am
Posty: 1004
Lokalizacja: Warszawa
O ile wiem mają możliwość wyłączenia lampy IR, stąd moje pytanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 07, 2010 2:13 pm 
Offline
Moderator

Dołączył(a): Pt gru 10, 2004 7:41 am
Posty: 925
Lokalizacja: KK
Mam, mają. Ale bez lampy IR to człowieka w białym T-shircie można w krzakach przegapić :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 07, 2010 4:39 pm 
Offline
Użytkownik+

Dołączył(a): Pt lip 28, 2006 9:18 am
Posty: 335
Tak, obraz który obserwowaliśmy był z użyciem iluminator. Bez iluminatora może wydawać się ze wszystko jest ok.
Nie mówię o specyfikacji IRR jakimi charakteryzują się certyfikowane materiały. Podczerwień to nic innego jak pewien zakres fal elektromagnetycznych (podobnie jak zakres światła widzialnego). Zdajemy sprawozdanie z tego co udało nam się zaobserwować, bo dla większości testowanych rzeczy albo certyfikatów nie ma albo nie mieliśmy o tym informacji.

Dla użytkownika będzie liczył się raczej obraz w NV niż certyfikaty, ale firma która dostarcza sprzet pod specyfikacje przetargowa musi takowe mieć. W subatomowym szpeju nie jest to do końca konieczne.

Spotkałem się z opiniami ze IRR to bardziej marketingowy bajer. Wystarczy przeanalizować zasięg widzialności dla dostępnej noktowizji. Ponadto IRR ma sens przy włączonej iluminacji podczerwieni, a tego w działaniach rzadko się używa, żeby nie zdradzać swoich pozycji.
Z relacji chłopaków wiem, że dużo lepiej spisuje się termowizja niż NV, ze względu na zasięg.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 07, 2010 6:35 pm 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): So mar 20, 2010 8:43 pm
Posty: 21
Przypominam, że nawet w nowoczesnej armii stosuje się flary czy amunicję świecącą w podczerwieni. Czy to jako potykacze czy do oświetlenia przedpola. Noktowizja może i być pasywna ale źródeł światła w podczerwieni może być nadal wiele i mogą mieć różnorakie zastosowanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron
[ Przewiń do góry | ORKAN Tactical | Forum | Sklep Internetowy ]

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL