Forum Krawiectwa Taktycznego - ORKAN Tactical
http://forum.orkan-tactical.pl/

Kamizelki skrytego noszenia/wewnętrzne/kamuflowane
http://forum.orkan-tactical.pl/viewtopic.php?f=22&t=606
Strona 1 z 1

Autor:  Catch22 [ So gru 13, 2008 2:25 pm ]
Tytuł:  Kamizelki skrytego noszenia/wewnętrzne/kamuflowane

Z ciekawości spytam - czy ktoś z was szył takie kamizelki?

Dla niezorientowanych - są to kamizelki do noszenia pod ubraniem wierzchnim, mieszczą z reguły tylko miękką balistykę, czasem dodatkową wkładkę anty-trauma, albo wkład stalowy lub kompozytowy.

Poszycia tych kamizelek wykonywane są z lekkich tkanin (nylonowy ripstop, NYCO i tym podobne, lekkiej siatki i tym podobnych - łączone na ramionach i bokach na różne kombinacje rzepów i taśm elastycznych. Rozróżnić możemy 3 rodzaje tych kamizelek - kamuflowane np mundurowe lub pod marynarkę które mają udawać na pierwszy rzut oka jakąś część garderoby - kamizelkę od garnituru albo jakiś rodzaj bezrękawnika (np pikowanego, ocieplającego), pozostałe dwa rodzaje to kamizelki noszone już stricte pod ubraniem - jedna ma typową formę 2 łączonych ze sobą na ramionach i bokach paneli, druga, postać podkoszulka (z rękawami lub bez) wewnątrz którego wszytko kieszenie na wkłady balistyczne i ew taśmy elastyczne ściągające/stabilizujące po bokach. Ciekawostką jest stosowanie czegoś w rodzaju "fartuchów" w kamizelkach drugiego ze wspomnianych typów - służą one do wpuszczania w spodnie i przytrzymywania i maskowania dolnej krawędzi kamizelki, zabezpieczenia jej przez podjeżdżaniem do góry. W kamizelkach 3 typu ten sam efekt zapewnia długa "koszulka" wpuszczana w spodnie.

Wkłady balistyczne tych kamizelek są z reguły dosyć małe, krótkie i mocno wycięte, nie zachodzą na siebie na bokach (tu jest z reguły słaby punkt tych kamizelek)- tak by w minimalnym stopniu ograniczały ruchy i nie odznaczały się pod ubraniem.

Z tym ich skrytym noszeniem oczywiście nie ma co przesadzać - bardzo trudno uzyskać kamizelkę której wkład balistyczny o większej odporności (NIJ IIIA+ lub PN-V 87000 III) byłby na tyle cienki żeby się nie odznaczać pod obcisłym podkoszulkiem. Ale kamizelki skrytego noszenia można dosyć dyskretnie nosić pod luźniejszą koszulą, bluzą etc.

Kamizelek skrytego noszenia/wewnętrznych nie należy mylić z kamizelkami niskoprofilowymi, zewnętrznymi - te drugie są już zwykle wykonywane z typowych materiałów takich jak cordura i siatka konstrukcyjna, często mają miejsce na płyty ceramiczne lub inne i generalnie nosimy je na ubraniu, choć ich dopasowany krój i "gładka" konstrukcja pozwala na ich schowanie pod ubraniem wierzchnim - np. luźniejszą bluzą polarową, smockiem czy odpowiednio luźnym kombinezonem.

Wic konstrukcyjny poszyć polega oczywiście na tym by sztuczkami krawieckimi zatrzeć kontury kamizelki i jej elementów konstrukcyjnych odznaczających się pod odzieżą - gumy, szwy, krawędzie przeszyć etc. Oraz uczynić samą kamizelkę jak najbardziej dopasowaną (tu ogranicznikiem jest grubość i sztywność materiału balistycznego) oraz możliwie wygodną (te kamizelki nosi się często po kilkanaście godzin w czasie działań ochronnych).

Zbiorę i dorzucę parę przykładów w następnym poście.

Autor:  kthulhu [ Pn gru 15, 2008 7:10 pm ]
Tytuł: 

Jakoze narazie nikt sie nie wypowiada to powiem ja. Jak dotad mialem okazje 2 razy szyc tego typu kamizelki (wszystki skrytego noszenia). Obie byly szyte z lekkich materialow (jeden z NYCO drugi RipStopu). Z tego co wiem, obie sa caly czas w uzyciu jeszcze, przy czym jedna z tego co widzialem na zdjeciach dosc czesto noszona pod garniturem. Niestety nie powiem nic o wkladach, poniewaz dostalem juz gotowe wykroje takowych, wiec nawet nie pamietam jakiej to byly firmy (jedne z nich byl firmowy, drugi byl robiony na zamowienie). Fakt jednak jest jeden, takie cos duzo trudniej szyje sie niz inne kamizelki, nawet nisko profilowe czy zintegrowane.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/