Forum Krawiectwa Taktycznego - ORKAN Tactical

Oporządzenie / Umundurowanie / Krawiectwo Taktyczne
Teraz jest Cz kwi 18, 2024 1:53 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N mar 18, 2007 8:41 pm 
Offline
Night Fox
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 11:40 pm
Posty: 266
Które patenty według was są najlepsze
mi ostatnio udało sie zrobić pare rzeczy z tej dziedziny sprzetu

z membran 3 warstwowych klasy Gore-tex
tzw BIVI COVER

Obrazek

Obrazek

niestety wersja bez suwaka (wejscie tzw. przez głowę)

ponizej osławiona norka SUMMITa ( ta z czarnym stelarzem) i moja kopia ( zniepomalowanym jescze)


Obrazek

Obrazek

i widok od środka[IMG]

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 17, 2007 11:52 pm 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 11:04 pm
Posty: 35
Lokalizacja: Warszawa
Z niecierpliwością wyczekuję na czyjeś konkretne posty w tym temacie, i się doczekać nie mogę :cry:

Co według was jest najlepszym patentem na nocowanie w lesie?

Wychodzi że ze mnie jakiś francuski piesek, bo nie wyobrażam sobie nocować w lesie w ulewę i zawieruchę pod samym niby-daszkiem z pałatki czy czegoś... Podłoga oddzielająca mnie od błotka i bagna musi być ;)

Puki co mam w wyobraźni i na kartkach 3 patenty

:arrow: płachta 3m*3m w roli dużego poncha, z kapturem, zatrzaskami itp. Poza tym jeden dłuuuugi (wychodzi że 5,14m, więc trzeba go chyba by było rozbić na kilka krótszych) suwak zamienia je na elegancki tunelowy namiocik (właściwie to dużą płachtę biwakową), o podłodze 2m*1m, i wysokości w szczycie 50cm.. W domyśle tyle miejsca, aby można spokojnie było się władować z całym sprzętem do środka, ewentualnie aby można było się tam przespać w 2 osoby w jako takich warunkach. Możliwość spania jak w normalnej płachcie, ale też możliwość dodania po pałąku z każdego końca w celu lepszej wentylacji/przestrzeni w środku. Otwory wentylacyjne z dużymi daszkami, uniemożliwiającymi dostanie się wody do środka, a dające stosunkowo dużą cyrkulację powietrza (ważne przy jednowarstowych "namiotach", kondensacja pary wodnej=mokry śpiwór=najgorsze co może człowieka spotkać).

Wadą takiego wynalazku byłaby waga, niezaprzeczalną zaletą- sformowanie "namiotu" z płachty zajmowałoby około 30sekund :wink: plud dodatkowe 60s jeśli by się dodawało stelaż.

Ile może ważyć płachta 3*3? Jaki materiał byłby najlepszy na podłogę? Myślałem o czymś podgumowanym z zewnątrz, z doklejoną od wewnątrz folią NRC (w celu lepszej izolacji od podłoża). Czy taki patent z folią wogóle ma prawo zadziałać? Ktoś testował? Czy jest wogóle sens GTX jako "dach" przy takim rozwiązaniu? Jego "oddychalność" chyba nie jest na tyle duża aby zapobiegła kondensacji... Ktoś ma jakieś doświadczenia ze spania w GTX? (ja próbowałem w standardowej płachcie spać, ale nie dałem rady, nie lubię jak mi woda na ryj pada :x )


:arrow: drugie rozwiązanie to coś na pograniczu płachty biwakowej, hamaka, noszy i trumny ;). Czyli podłoga 2m*60cm, dająca sobie radę w razie czego jako nosze- z doszytymi uchwytami/pętlami, konstrukcja również tunelowa, niejako miniaturka pomysłu nr Uno (coś jak LENOPOL z MiWo). Całość przypominająca najnormalniejszą płachtę biwakową, tylko całkowicie zasłonięte od góry, (jak już napisałem żadna przyjemność spać jak na głowę pada, ilość materiału jaką trzeba dodać na pełne zakrycie od góry nie jest wielka, a zasłonięcie otworu na głowę nijak nie wpłynie na zjawisko kondensacji. Właśnie. Kondensacji... W takiej trumnie puchowy śpiwór odpada z założenia, po jednej nocy ważyłby pewnie 1kg więcej... I znowu moje pytanie, jak sobie radzi GTX?

Do takiej trumny nie wejdzie już sprzęt, ani awaryjnie druga osoba (płci pięknej dla podniesienia temperatury w śpiworze :wink:), lecz jej powierzchnia to niecałe 4m^2, co oznacza dwa razy mniejszy pakunek...



:arrow: nr trzy to najzwyklejsza cywilna "jedynka", na tyle wysoka że można w niej usiąć (~95cm) i postawić kocherek w mini przedsionku, i upichcić coś bez wystawiania nosa na deszcz... Oba poprzednie rozwiązania pod względem takiego komfortu się nie umywają.






Każde rozwiązanie ma jak dla mnie wady i zalety. Trzeci wariant (cywilna jedynka) daje największy komfort po rozbiciu... właśnie, rozbiciu- to już jest namiot, a więc np odpada używanie go w państwowym lesie bez zgody leśniczego, poza tym rozłożenie i złożenie go zajmuje trochę czasu, zabawa ze szpilkami, rurkami stelażu, i składaniem namiotu&tropiku, nie umywa się z kolei do komfortu użytkowania w tej kwestii pozostałych dwóch wariantów. W przypadku płachty/trumny starczy rzucić to na ziemię, wepchnąć do środka karimatę, i jest :wink: Co oznacza że w przypadku nagłego "zwijania" manatków jest to "bajer" nieoceniony... No a poza tym to nie jest biwakowanie, więc leśniczy może nam nagwizdać :P Płachty/norki/trumny możemy używać kiedy chcemy, i gdzie chcemy.
Poza tym waga. Dobre cywilne jedynki oscylują w granicy 1,5kg (częściej '+' niż '-' :wink:) natomiast wspomniana trumna to by było coś rzędu 1kg. (płachto-poncho-namiot pomijam, on pewnie ważyłby ładne 2kg, lecz coś za coś- tam w miarę rozsądnie można się zmieścić z duuużym plecakiem, ewentualnie nagą azjatką na chłody :wink:)

Największym problemem pozostaje kondensacja, w przypadku "cywila" problem nie występujący praktycznie, para przenika przez namiot i skrapla się na wewnętrznejs tronie tropiku, ściekając po nim. Coś za coś jak już mówiłem.

Dlatego IMHO ja nie mam pojęcia na co się zdecyduję :roll:
Pewnie trumna na milsimy/wekendowe rajdy po górach, a na długie 'obozowe' wypady większa cywilna jedynka, w której da radę coś zrobić poza spaniem.

Najmniej efektywna wydaje mi się płachta transformująca się z poncha w namiocik ;) Duże to, stosunkowo ciężkie a od deszczu i tak chroni kurtka.

A co wy myślicie?
Proszę o krytykę mojego rozumowania, prostowanie krętych ścieżek moich myśli i ewentualne rady :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 20, 2007 9:04 pm 
Offline
Night Fox
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 11:40 pm
Posty: 266
dla ciekawosci podaje pare parametrów

płąchta biwakowa (tunelowa)

waga:700-800g
wielkosc po spakowaniu:dosc płaski pakuunek o kształcie prostokątnym +/- 10x40 cm, po zrolowaniu wraz z karimatą "0"ro miejsca zajetego w plecaku

brak suwaków,jeden sciagacz, jedna osoba
ograniczone mozliwosci ogniowo-ruchowe


Norka SUMMITa,

waga: +/- 2kg
wielkosc po spakowaniu: pokrowiec dostarczany wraz z płachtą o wymiarach 42x 16 średnicy cm, tez da sie zrolowac z karimatą
5 suwaków 3 głowne + 2 od moskitiery, tasmy do śledzi szt. 6 z czego 4 z otworami na stelarz, aluminiowy stelarz 2 pałąki aluminowe o przęsłach 7x 26cm, 1 odoba e sporym bagarzem ( plecak MOLLE 2 miesci sie w nogach, robiac za tylny stelarz)/2 osoby bedące ku sobie (z bagazem raczej na zewnątz),jeden ściagacz z dwoma stoperami,
mozna w srodku odpalic epi-gaza (dwa niezalezne wyjscia)


róznierz tu wystepuje kondensacja, ale w sytuacjach temperatur minusowych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 21, 2007 7:10 am 
Offline
Night Fox
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 11:40 pm
Posty: 266
http://www.desperate-measures.co.uk/news.aspx?newsid=13

ciekawostka

hmm tyle ze do tego sa potrzene karabinki i lina
idelane rozwiazanie dla wspinajacych sie minimalistów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 21, 2007 3:02 pm 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 11:04 pm
Posty: 35
Lokalizacja: Warszawa
Dla wspinających się, to są takie zajebiste rozkładane łóżka wiszące, jak i całe namioty ;)

Ale jak dla mnie hamaki odpadają, jak raz chciałem się w hamaku przespać w lesie, to po dwóch godzinach zrejterowałem i położyłem się na ziemi, spanie na grzędzie to nie dla mnie :wink:

Po jednej nocy miałbym kręgosłóp zgięty w chiński trójkąt ^^"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 16, 2007 10:06 pm 
Offline
Jestem tu od niedawna

Dołączył(a): Cz cze 22, 2006 11:37 pm
Posty: 7
źle spałeś - spałeś wzdłuż, hamak powinien być spory - na tyle by można było spać w nim po przekątnej :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 16, 2007 10:54 pm 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 11:04 pm
Posty: 35
Lokalizacja: Warszawa
Dalej będę się trzymał wersji że kręgosłupowi na pewno to nie pomoże :wink:
Zresztą hamak raczej nie jest na nasz klimat. Jeśli jest dżungla, ciepłe temperatury i jedno wielkie błoto to rzeczywiście może i przydatna sprawa nie leżeć na ziemi, ale tak to pizga po plecach z zimna.
Zdecydowanie wolę karimatę :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 16, 2007 11:09 pm 
Offline
Moderator

Dołączył(a): Pt gru 10, 2004 7:41 am
Posty: 925
Lokalizacja: KK
A rozważyłeś karimatę w hamak? Tak to się robi w naszym klimacie. Plus folia, spinacze do suszenia ciuchów i sznurek jako namiot.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 29, 2007 12:13 pm 
Offline
Jestem tu od niedawna

Dołączył(a): Cz cze 28, 2007 3:25 pm
Posty: 7
Witam.
W naszej ekipie stosujemy holenderskie poncha.Można je ze sobą spinać i wychodzi nam duża płachta namiotowa.Do tego kilka drzewek, trochęlinki i spanie jak ta lala
Najlepszy patent jaki stosowałem to było płótno spadochronowe (lekkie i wytrzymałe).
Chcesz miec podłogę, Leander? Robisz tak: znajdu7jesz dwa drzewka, na wysokości 1 metra instalujesz (sznurem) pomiędzy nimi długą mocną galąż.Następnie przerzucasz przez nią pótno spadochronowe albo nawet zwykłą folię ze sklepu przemysłowego (nie tą najgrubszą, ale taka zwykłą) na dole dociskasz ją druga gałęzią a zapas rozwijasz na dole jako podłogę.
W drugi koniec w rogi ładujesz szyszki albo małe kamienie,zawijasz w folię i sznurkiem robisz odciągi.W przekroju wychodzi Ci litera L z daszkiem od górnego końca.(gdzie podstawa litery to podłoga)
Bardzo dobra rzecz,stosowana równiez przez żołnierzy.

Jeden ze sposobów przetrwania którego uczą się brytyjscy wojacy.
Ghurkowie również ;)

POzdrawiam.
Duncan McLain


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 29, 2007 12:26 pm 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 11:04 pm
Posty: 35
Lokalizacja: Warszawa
Dzięki Duncan, ale ja jednak pozostanę przy bivy bag'u :wink:
Wrzucam karimatę do rozłożonego wora, i roluję razem- przez co zachowuje to mniej więcej wymiary karimaty (trochę grubsze tylko), dzięki czemu nie mam kolejnego dużego pakunku. Wodoorpodne, w miarę oddychające. Szybkie w rozłożeniu/zwinięciu.

Daje to ten komfort że w czasie gdy ty szukasz drzewa i gałęzi, ja już smacznie chrapię :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 29, 2007 12:41 pm 
Offline
Jestem tu od niedawna

Dołączył(a): Cz cze 28, 2007 3:25 pm
Posty: 7
Witam.
Zainwestuj w amerykański śpiwór modułowy.
Jak jestem zwolennikiem brytyjskich rzeczy, tak uważam że jest rewelacyjny.
Cena jakies 500 pln ale wiesz za co dajesz kasę.

POzdrawiam.
Duncan McLain


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 11, 2008 11:55 am 
Offline
Night Fox
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 11:40 pm
Posty: 266
duncan mclain napisał(a):
......
Jak jestem zwolennikiem brytyjskich rzeczy......
.....Duncan McLain



COŚ DLA CIEBIE DUNCAN MCLAIN

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:) TEA TIME :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 11, 2008 3:56 pm 
Offline
Jestem tu od niedawna

Dołączył(a): Cz cze 28, 2007 3:25 pm
Posty: 7
Witam.
Fajna sprawa :)
Możesz mi powiedzieć jak jest w wodoodpornością tylnej części (tej bez stelaża)?
Podobne cudo choć bardziej w formie jednoosobowego namiotu tunelowego ze stelażem na całej długości używaja brytole od lat 80tych.
Można go sobie min obejrzeć w książce "Survival" Lena Cacutta (strona 55)

Pozdrawiam.
Dunn


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 12, 2008 7:23 pm 
Offline
Night Fox
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 11:40 pm
Posty: 266
Wodoodporność jest znakomita - testowałem ten materiał w maszynie ciśnieniowej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 12, 2008 7:33 pm 
Offline
Moderator

Dołączył(a): Pt gru 10, 2004 7:41 am
Posty: 925
Lokalizacja: KK
Czy przy norkach ciut zwiększony komfort przewyższa zaletę niższej masy klasycznego bivy cover?
Edit
Rozważa do zastosowań stricte cywilnych i zastanawiam się nad lekkim namiotem (normalne jedynki mają 1000-1500g)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 12, 2008 7:42 pm 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 11:04 pm
Posty: 35
Lokalizacja: Warszawa
Idę o głowę że punkt rosy wypadnie w środku norki...
Do tego jak w nocy spadnie śnieg i przygniecie nogi to izolację puchu szlag trafi... Niby super patent, ale ma swoje spore wady niestety :(


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 13, 2008 8:33 pm 
Offline
Night Fox
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 11:40 pm
Posty: 266
Leander napisał(a):
Idę o głowę że punkt rosy wypadnie w środku norki...
Do tego jak w nocy spadnie śnieg i przygniecie nogi to izolację puchu szlag trafi... Niby super patent, ale ma swoje spore wady niestety :(


Ja używałem norki wraz z puchówką i było ok.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 8:38 am 
Offline
Night Fox
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 11:40 pm
Posty: 266
duncan mclain napisał(a):
........
Podobne cudo choć bardziej w formie jednoosobowego namiotu tunelowego ze stelażem na całej długości używaja brytole od lat 80tych.
Można go sobie min obejrzeć w książce "Survival" Lena Cacutta (strona 55)

Pozdrawiam.
Dunn


Zapewne chodzi Ci o to

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 6:22 pm 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 11:04 pm
Posty: 35
Lokalizacja: Warszawa
Krawiec z Panamy napisał(a):
(...)
Ja używałem norki wraz z puchówką i było ok.

A w jakich warunkach (temp/wiatr), i ile nocy z rzędu? Z zapiętą czy odsłoniętą moskitierą?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 12:00 pm 
Offline
Jestem tu od niedawna

Dołączył(a): Wt lut 03, 2009 11:42 am
Posty: 2
witam szyje ktos te norki byłbym baardzo zainteresowany :)

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron
[ Przewiń do góry | ORKAN Tactical | Forum | Sklep Internetowy ]

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL