Forum Krawiectwa Taktycznego - ORKAN Tactical

Oporządzenie / Umundurowanie / Krawiectwo Taktyczne
Teraz jest Pn maja 13, 2024 11:53 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So maja 13, 2006 10:00 pm 
Offline
Grey Angel Knives and Tactical Equipemen

Dołączył(a): Cz mar 09, 2006 9:20 pm
Posty: 93
Wujek dobra rada mowi:
1. Przeszycie pionowe w odleglosci 40mm stosuje tylko przy wzmocnieniu szwu edelem (ryglem), wtedy rzeczywista ''wolna'' odleglosc miedzy szwami jest 37mm. Przy szwach prostych 35 mm - to optymalna odleglosc.
2. Hubercie - pamietaj, ze wkladka plastikowa wewnatrz PALSa powinna konczyc sie w miejscu, w ktorym wypiecie samowolne Napa zablokuje wysuwanie sie tasmy. Ha, ha, ha - pokombinuj to sam zrozumiesz!
3. Najwazniejsze: musisz znalezc zloty srodek - jezeli na kamizelkach i chestach zrobisz odstepy 40 mm i chcesz aby byly kompatybilne z innymi kieszeniami i ladownicami MOLLE - to pomysl: problem jest z kieszeniami ktore maja dwa PALSy, ale oddalone od siebie o 35mm, czyli przechodzacymi przez trzy przegrody. Tak samo - jezeli masz kieszen (przyklad - moja do 200 nb. zasobnika Minimi) - wieszana na czterech paskach PALS. Kazdy jest oddalony co 10 mm.
To tyle na poczatek!!!


Ostatnio edytowano Cz sty 10, 2008 7:49 pm przez siwy, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 14, 2006 5:38 pm 
Offline
ORKAN Tactical
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 13, 2004 11:21 am
Posty: 1004
Lokalizacja: Warszawa
W tym szaleństwie jest metoda. Dlatego wybrałem niestandardowo 40mm bo większość moich ładownic karabinowych ma szerokosć 80mm. Chodziło mi o jak najefektywniejsze wykorzystanie taśm modułowych. Jeśli by dać przeszycia 35mm, to taka ładownica zajmowała by 2 pełne przeszycia plus po 5mm z przeszyć po bokach. Gdyby obok zamocowało się ładownice, to mogłoby się okazać, że będą nachodzić na siebie. Dlatego używam przeszyć 40mm i większość kieszeni projektuję tak, by były wielokrotnością 40mm. Np. kieszeń cargo ma 120mm, czyli dokładnie 3 przeszycia. Kieszeń za zamek 20x20x10 ma 200mm, czyli 5 przeszyć.
Dodatkowym argumentem jest to, że w Polsce obowiązuje system metryczny oparty na centymetrach, a nie na calach jak uwas. A z tego co pamiętam, przeszycia w pals są c.a. 1,5cala.
Ale chyba przejdę na standard PALS, by być w pełnikompatybilny.

PS: Miwo podobno robi przeszycia w swoim systemie "25mm" co 30mm. Słyszałeś coś o tym?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 14, 2006 6:49 pm 
Offline
Grey Angel Knives and Tactical Equipemen

Dołączył(a): Cz mar 09, 2006 9:20 pm
Posty: 93
30mm to stanowczo za malo, aby bez wsciekania sie przeplatac paski PALS. 33mm to dla mnie minimum, a 35 to optymalny rozmiar.
To ze ladownice nachodza jedna na druga - mnie nie przeszkadza - zwlasacza ze cialo nie jest plaskie i jak zalozysz kamizelke z kieszeniami na siebie to nakladanie sie kieszeni - zostaje zminimalizowane.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 14, 2006 7:13 pm 
Offline
ORKAN Tactical
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 13, 2004 11:21 am
Posty: 1004
Lokalizacja: Warszawa
siwy napisał(a):
To ze ladownice nachodza jedna na druga - mnie nie przeszkadza - zwlasacza ze cialo nie jest plaskie i jak zalozysz kamizelke z kieszeniami na siebie to nakladanie sie kieszeni - zostaje zminimalizowane.


Słuszna uwaga, dlatego chyba jednak przejdę na standardowy pals.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 22, 2006 12:19 pm 
Offline
ORKAN Tactical
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 13, 2004 11:21 am
Posty: 1004
Lokalizacja: Warszawa
I stało się, zacząłem szyć wg. standardu PALS, na pierwszy ogień poszedł panel udowy: http://nic.konto.avx.pl/kamizelki/viewt ... ?p=307#307


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 20, 2006 10:04 am 
Offline
Jestem tu od niedawna

Dołączył(a): Cz lip 20, 2006 9:34 am
Posty: 3
1. Czym w ogóle różni się system MOLLE od PALS?
2. Czemu w systemie MOLLE 25, taśmy przyszyte są co 28mm, a nie co 25mm, tak, żeby wchodziły na styk? Czy przy dłuższych kieszeniach, taśmy nie zachodzą na siebie?
3. Jaki jest lepszy sposób mocowania taśmy na końcu w systemie MOLLE?
Widzę, że Ty stosujesz dwa sposoby mocowania, na napa i taki, jaki zastosowałeś w kompasówce.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 20, 2006 10:18 am 
Offline
ORKAN Tactical
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 13, 2004 11:21 am
Posty: 1004
Lokalizacja: Warszawa
PALS (Pocket Attachment Ladder System) to system mocowania kieszeni polegający na przeplataniu taśm. Natomiast MOLLE (Modular Lightweight Load-Carrying Equipment) to amerykański system oporządzenia modułowego wykorzystujący system mocowania PALS.
Odległości w pionie między taśmami są zazwyczaj ~28mm a nie 25 by łatwiej było mocować kieszenie. Ale system jest na tyle elastyczny, że przy odległościach 25-30mm da radę podczepić kieszenie. Wszystko zależy od sztywności użytych materiałów, taśm. Im bardziej "miękkie", tym mają większą tolerancję.
W małych kieszeniach typu kompasówka używałem systemu mocowania opartego na troku + regulator bo miałem słabej jakości napy. Co mogło spowodować samowypięcie kieszeni. Ale teraz używam nap na specyfikacji NATO firmy STOCKO YKK i problem zniknął. Troków z regulatorem używam teraz tylko w workach na odzysk. Gdyż ten system mocowania lepiej pasuje do przenoszenia rzeczy na pasie.


Ostatnio edytowano Cz sty 10, 2008 10:46 pm przez Orkan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 26, 2006 10:58 pm 
Offline
Jestem tu od niedawna

Dołączył(a): Cz lip 20, 2006 9:34 am
Posty: 3
Cytuj:
I stało się, zacząłem szyć wg. standardu PALS, na pierwszy ogień poszedł panel udowy: http://nic.konto.avx.pl/kamizelki/viewt ... ?p=307#307


Czyli standart PALS, to pionowe przeszycia taśm co 35mm?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 27, 2006 7:34 am 
Offline
Grey Angel Knives and Tactical Equipemen

Dołączył(a): Cz mar 09, 2006 9:20 pm
Posty: 93
Rozmiar pomiedzy szwami jest wyznaczany jedynie przez inwencje konstruktorow. Wynosi od 35 do 40 mm, ale to w niczym nie przeszkadza i ze spokojem takie systemy sa kompatybilne! PALS - to paski naszyte na ladowncach - tasmy wzmocnione plastikiem wewnatrz z NAPEM. Tasmy systemu MOLLE to te naszyte na bazie (kamizelce, chescie, panelu udowym itp.) To tyle krotkiego wykladu - pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 27, 2006 2:55 pm 
Offline
Jestem tu od niedawna

Dołączył(a): Cz lip 20, 2006 9:34 am
Posty: 3
Dzięki za odpowiedzi. Musze jeszcze troche poczytać o systemach mocowania, materiałach i mogę się powoli brać za szycie... :wink:
Przynajmniej teraz wiem, gdzie w razie problemu mogę się zwrócić o pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 10:21 am 
Offline
Moderator

Dołączył(a): Pt gru 10, 2004 7:41 am
Posty: 925
Lokalizacja: KK
Czas na wykopki :)
Siwy mówi: 38 ale przy ryglu 40.
No właśnie. Szyjąc na Łuczniku naturalnie używam rygla o szerokości około 3 mm i przeszyć co 40. Zasadniczą przestrzeń mam zatem około 38-39 mm. Tak siędzę i myślę, czy jednak nie powinienm przeszywać co 38. osiągając 36-37 wolnego miejsca. Różnica przy dużych ładownicach i tak jest minimalna. Stosując paski kilka mm w tą czy w tą da się zrekompensować. Gorzej z malice ale to nie jest tak powszechne. Dumam i dumam..... i wydumać nic nie umiem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 11:30 am 
Offline
GDiP
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 20, 2005 2:45 am
Posty: 245
Lokalizacja: Warszawa
W Eaglowskich rzeczach mamy osie przeszyć co 38mm, rygle mają po ~2,5mm , w efekcie wolnego miejsca jest ok 35,5 -36mm.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 7:55 pm 
Offline
Grey Angel Knives and Tactical Equipemen

Dołączył(a): Cz mar 09, 2006 9:20 pm
Posty: 93
Ryglowki maja rozna gestosc i rozny skok! Uniwersalne maszyny - chyba tez maja mozliwosc regulacji szerokosci skoku szwu ryglowego - tak mi sie tylko wydaje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 8:13 pm 
Offline
Moderator

Dołączył(a): Pt gru 10, 2004 7:41 am
Posty: 925
Lokalizacja: KK
Mają mają. Ale chodziło o to co napisał Catch - oś rygla.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 9:46 pm 
Offline
Grey Angel Knives and Tactical Equipemen

Dołączył(a): Cz mar 09, 2006 9:20 pm
Posty: 93
Wiec powtarzajac samego siebie odleglosc szwu ryglowgo powinna wynosic od osi do osi, badz od krawedzi zewnwetrznej do kraewdzi wewnetrznej 35mm +- 2mm - to optymalny wymiar. Ale moge sie mylic.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 10:45 pm 
Offline
ORKAN Tactical
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 13, 2004 11:21 am
Posty: 1004
Lokalizacja: Warszawa
Wg. specyfikacji PALS jest to 1,5" czyli 3,81cm.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 12, 2008 12:26 pm 
Offline
Użytkownik+

Dołączył(a): Pn mar 06, 2006 5:42 pm
Posty: 246
No ok, mówmy tu o jakiś milimetrach... W rzeczywistości kontraktorzy przyszywają taśmy PALS jak pijani. :wink: Raz przeszycie jest co 35mm, raz 40mm, raz taśmy mają odstęp 28mm, raz 25mm... Lajf is brutal. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron
[ Przewiń do góry | ORKAN Tactical | Forum | Sklep Internetowy ]

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL